Ile stopni jest na Malcie? Pogoda i temperatura w każdym miesiącu
Na Malcie latem termometry regularnie pokazują ponad 30°C, a zimą temperatury w ciągu dnia zwykle utrzymują się w okolicach 16–17°C. To jednak nie znaczy, że o każdej porze roku można liczyć na plażowanie. Sprawdź, ile stopni jest na Malcie miesiąc po miesiącu, kiedy morze jest najcieplejsze i jaki termin wybrać na urlop, zwiedzanie lub wyjazd z Krakowa.
Spis treści
- Ile stopni jest teraz na Malcie?
- Temperatura na Malcie miesiąc po miesiącu – tabela
- Ile stopni jest na Malcie zimą?
- Jak ciepło jest na Malcie wiosną?
- Malta latem: upały w czerwcu, lipcu i sierpniu
- Jaka jest pogoda na Malcie jesienią?
- Ile stopni ma woda w morzu na Malcie?
- Czy w Valletcie, Sliemie i na Gozo jest tak samo ciepło?
- Kiedy jechać na Maltę, żeby było ciepło?
- Deszcz i wiatr na Malcie – czego się spodziewać?
- Co spakować na Maltę w zależności od pory roku?
- Najczęstsze pytania o temperaturę na Malcie
Ile stopni jest teraz na Malcie?
Aktualna temperatura zależy od godziny, zachmurzenia, siły wiatru i lokalizacji. W tym samym dniu w południe może być przyjemnie ciepło, a wieczorem nad wodą wyraźnie chłodniej. Dlatego warto rozróżnić temperaturę odnotowaną teraz od wieloletniej średniej dla danego miesiąca.
Bieżące pomiary, prognozy godzinowe, ostrzeżenia oraz informacje o wietrze publikuje Malta International Airport Meteorological Office. Jeśli planujesz lot, plażę lub rejs na Comino, sprawdź prognozę dla konkretnego dnia, a nie tylko średnie wartości z tabeli. Malta i Polska mają tę samą godzinę przez cały rok, więc łatwo porównasz prognozę przed wyjazdem z Krakowa.
Temperatura na Malcie miesiąc po miesiącu – tabela
Malta ma klimat śródziemnomorski: gorące, przeważnie suche lato i łagodną, bardziej deszczową zimę. Poniższe dane dotyczą średnich temperatur powietrza z lat 1991–2020. Maksimum to średnia z dziennych najwyższych temperatur, a minimum to średnia z nocnych najniższych temperatur – nie rekordy ciepła ani chłodu.
| Miesiąc | Średnia dobowa | Średnie maksimum w dzień | Średnie minimum nocą |
|---|---|---|---|
| Styczeń | 12,9°C | 15,7°C | 10,0°C |
| Luty | 12,6°C | 15,7°C | 9,6°C |
| Marzec | 14,1°C | 17,4°C | 10,9°C |
| Kwiecień | 16,4°C | 20,1°C | 12,7°C |
| Maj | 20,0°C | 24,3°C | 15,8°C |
| Czerwiec | 24,2°C | 28,8°C | 19,6°C |
| Lipiec | 26,9°C | 31,7°C | 22,1°C |
| Sierpień | 27,5°C | 32,0°C | 23,0°C |
| Wrzesień | 24,9°C | 28,6°C | 21,2°C |
| Październik | 21,7°C | 25,0°C | 18,4°C |
| Listopad | 17,9°C | 20,8°C | 15,0°C |
| Grudzień | 14,5°C | 17,1°C | 11,8°C |
Źródło danych: National Statistics Office Malta – Malta’s Climate Profile for the Period 1991–2020, na podstawie pomiarów Malta International Airport Meteorological Office. Dane opisują klimat, nie są prognozą na konkretny dzień.
W praktyce widać dwa wyraźne kontrasty: w lipcu i sierpniu średnia temperatura maksymalna przekracza 31°C, za to w styczniu i lutym wynosi około 16°C. Różnica między pogodą nad morzem w słońcu a wietrznym wieczorem może być jednak większa, niż sugerują same liczby.

Ile stopni jest na Malcie zimą?
Zimą Malta bywa znacznie łagodniejsza od Krakowa, ale nie jest tropikalną wyspą. W grudniu, styczniu i lutym dni są stosunkowo krótkie, częściej pada deszcz i wieje, a po zachodzie słońca przydaje się cieplejsza kurtka. Zdarzają się słoneczne okresy sprzyjające spacerom, lecz pogoda jest zmienna.
Grudzień – czy na Malcie jest ciepło na święta?
Średnie maksimum w grudniu to 17,1°C, a przeciętne minimum nocą to 11,8°C. W środku dnia, gdy świeci słońce, można zwiedzać w lekkiej kurtce lub bluzie. Wieczory i deszczowe dni wymagają jednak cieplejszych ubrań; kąpiele w morzu są raczej dla zahartowanych.
Styczeń – jakie temperatury panują na Malcie?
W styczniu średnia dzienna maksymalna temperatura to 15,7°C, a nocą około 10°C. Zimą na Malcie nie należy oczekiwać stabilnej letniej pogody. To dobry okres na spokojniejsze zwiedzanie miast i spacery, pod warunkiem elastycznego planu na wietrzne lub mokre dni.
Luty – czy robi się już wiosennie?
Luty jest statystycznie najchłodniejszy pod względem średniej dobowej temperatury: 12,6°C. Maksima osiągają średnio 15,7°C, a minima 9,6°C. Niektóre dni przypominają wczesną polską wiosnę, lecz odczucie chłodu może wzmacniać wiatr.
Jak ciepło jest na Malcie wiosną?
Wiosną pogoda coraz wyraźniej sprzyja zwiedzaniu: deszczu jest zwykle mniej, dni robią się dłuższe, a słońce mocniej grzeje. Marzec to średnie maksimum 17,4°C, kwiecień około 20,1°C, a maj już 24,3°C. W marcu i kwietniu przyda się bluza na wieczór; w maju często można komfortowo chodzić w letnich ubraniach w dzień.
To dobry moment na odkrywanie Valletty, spokojne spacery po nadmorskich promenadach czy wycieczkę na Gozo. Mimo ciepłego powietrza woda nagrzewa się wolniej: w marcu i kwietniu jest dla większości osób chłodna, a w maju zależnie od pogody może być jeszcze rześka.

Malta latem: upały w czerwcu, lipcu i sierpniu
Latem na Malcie dominuje upał i mocne słońce. W czerwcu średnia temperatura maksymalna to 28,8°C, w lipcu 31,7°C, a w sierpniu 32,0°C. Podczas fal upałów temperatura może przekraczać 35°C, więc wartości w tabeli nie oznaczają górnej granicy możliwego ciepła.
Jeżeli planujesz dużo spacerować lub zwiedzać zabytki, najlepiej zaczynać dzień wcześnie i robić przerwę w najbardziej słonecznych godzinach. Woda, nakrycie głowy, krem z filtrem UV i dostęp do klimatyzowanego noclegu zdecydowanie poprawiają komfort. Nocą temperatura w środku lata często pozostaje wysoka – średnie minima w lipcu i sierpniu przekraczają 22°C.
Z drugiej strony lato to najlepsza pora na typowe wakacje na plaży. W rejonie Blue Lagoon na wyspie Comino woda przyciąga kąpiących się, ale podczas wycieczki łodzią trzeba uwzględnić zarówno upał, jak i aktualne warunki na morzu.

Jaka jest pogoda na Malcie jesienią?
Jesień bywa bardzo przyjemna, zwłaszcza dla osób, które nie przepadają za upałami. Wrzesień pozostaje typowo letni: średnie maksimum wynosi 28,6°C, a morze wciąż jest nagrzane po wakacjach. Październik przynosi średnio 25°C w dzień – często dość ciepło, aby łączyć plażowanie ze zwiedzaniem. Listopad jest wyraźnie chłodniejszy, ze średnim maksimum 20,8°C.
Wraz z nadejściem jesieni zwiększa się ryzyko opadów i bardziej wietrznych dni. Dlatego wrzesień jest najbardziej przewidywalny dla miłośników kąpieli, a październik często okazuje się dobrym kompromisem między pogodą a mniejszym natężeniem letniego ruchu turystycznego. W listopadzie lepiej stawiać na zwiedzanie niż na pewną plażową pogodę.

Ile stopni ma woda w morzu na Malcie?
Temperatura wody nie zmienia się tak szybko jak temperatura powietrza. Morze Śródziemne najczęściej jest najchłodniejsze pod koniec zimy i na początku wiosny, a najcieplejsze pod koniec lata. Poniżej orientacyjne przedziały, które mogą się różnić w zależności od zatoki, głębokości, wiatru i pogody z ostatnich dni.
| Okres | Orientacyjna temperatura morza | Komfort kąpieli |
|---|---|---|
| Styczeń–marzec | 14–17°C | Zimna woda; raczej krótkie kąpiele |
| Kwiecień–maj | 16–20°C | Woda chłodna do rześkiej |
| Czerwiec | 20–23°C | Dla wielu osób zaczyna się sezon kąpielowy |
| Lipiec–sierpień | 24–28°C | Najczęściej bardzo dobre warunki do pływania |
| Wrzesień–październik | 22–27°C | Morze wciąż przyjemne, szczególnie we wrześniu |
| Listopad–grudzień | 17–22°C | Coraz chłodniej; komfort zależy od osoby |
Najpewniejszy wybór na kąpiele to lipiec, sierpień i wrzesień. Czerwiec oraz październik również mogą być dobre, zwłaszcza jeśli odpowiada Ci nieco chłodniejsza woda. W przypadku dzieci lub osób wrażliwych na chłód lepiej nie kierować się wyłącznie prognozą temperatury powietrza.
Czy w Valletcie, Sliemie i na Gozo jest tak samo ciepło?
Odległości pomiędzy miejscowościami Malty są niewielkie, dlatego różnice temperatur nie są zwykle tak duże jak pomiędzy regionami dużych krajów. Valletta i Sliema, leżące przy morzu, korzystają z jego łagodzącego wpływu, ale na otwartych promenadach można mocno odczuwać wiatr. W zabudowie, na osłoniętych uliczkach, latem robi się z kolei duszno.
Na Gozo pogoda jest podobna do tej na głównej wyspie Malta, choć odsłonięte wybrzeża mogą być bardziej wietrzne. W pobliżu Mellieħa i na Comino o komforcie plażowania decydują również ekspozycja zatoki i fale. Przed rejsem sprawdź komunikaty operatora i warunki na morzu; sama wysoka temperatura nie gwarantuje spokojnego dnia na wodzie.
Kiedy jechać na Maltę, żeby było ciepło?
Najlepszy termin zależy od tego, czy chcesz głównie odpoczywać na plaży, czy spacerować po mieście. Malta nadaje się na wyjazd przez cały rok, ale doświadczenie będzie zupełnie inne w lutym i w sierpniu.
- Na plażę i kąpiele: od końca czerwca do września, kiedy morze jest najcieplejsze; sierpień oznacza również największy upał.
- Na połączenie plaży ze zwiedzaniem: czerwiec lub wrzesień, a przy sprzyjającej pogodzie także październik.
- Na spacery, zabytki i aktywny urlop: kwiecień, maj oraz październik, gdy zazwyczaj łatwiej uniknąć letniego skwaru.
- Na zimową ucieczkę od mrozu: grudzień–luty, jeśli akceptujesz wiatr, opady i chłodne wieczory.
Osobom lecącym z Krakowa na kilkudniowy city break szczególnie dobrze mogą odpowiadać kwiecień, maj i październik: temperatury zwykle sprzyjają chodzeniu, a plan nie musi opierać się wyłącznie na plażowaniu.
Deszcz i wiatr na Malcie – czego się spodziewać?
Latem opady są rzadkie: według maltańskich norm klimatycznych z lat 1991–2020 średnia suma opadów w lipcu to tylko około 0,2 mm. Dużo wilgotniej robi się jesienią i zimą – przykładowo listopad ma średnio około 89 mm opadów, a grudzień blisko 85 mm. Są to średnie miesięczne, a nie liczba deszczowych dni ani obietnica określonej pogody w czasie urlopu.
Nad morzem ogromną rolę odgrywa wiatr. Zimą może sprawić, że 16°C odczujesz jak wyraźnie niższą temperaturę; latem bywa ulgą podczas upału. Silniejszy wiatr i fale mają szczególne znaczenie podczas rejsów na Gozo lub Comino, dlatego prognoza prędkości i kierunku wiatru jest równie ważna jak wskazanie termometru.
Co spakować na Maltę w zależności od pory roku?
- Wiosną: lekkie ubrania na dzień, bluza lub cienka kurtka na wieczór, wygodne buty i okulary przeciwsłoneczne.
- Latem: przewiewna odzież, kapelusz lub czapka, filtr przeciwsłoneczny, strój kąpielowy i butelka na wodę; przydadzą się także buty do wody na kamienistym brzegu.
- Jesienią: letnie ubrania na ciepłe dni, ale też warstwa chroniąca przed wiatrem i deszczem; w listopadzie warto zabrać cieplejszą bluzę.
- Zimą: odzież warstwowa, kurtka przeciwdeszczowa i wiatroodporna, długie spodnie oraz buty nadające się do spacerów po mokrym bruku.
Bez względu na miesiąc sprawdzaj nie tylko maksymalną temperaturę, ale również minimum nocne, odczuwalną temperaturę, UV, wiatr i ryzyko deszczu. To szczególnie ważne przy intensywnym zwiedzaniu albo planowaniu aktywności na morzu.
Najczęstsze pytania o temperaturę na Malcie
Czy na Malcie jest ciepło przez cały rok?
W porównaniu z Polską zimy są łagodne, ale nie każdy dzień jest ciepły. Od grudnia do lutego średnie dzienne maksima wynoszą około 16–17°C, a wiatr i deszcz mogą znacząco obniżać komfort. Do letniego plażowania najlepiej wybrać cieplejsze miesiące.
Ile stopni jest na Malcie w maju?
W maju średnia temperatura dobowa wynosi 20,0°C, średnie maksimum w dzień 24,3°C, a minimum nocą 15,8°C. To jeden z wygodniejszych miesięcy na zwiedzanie, choć morze nie zawsze jest wystarczająco ciepłe na długie kąpiele.
Czy w październiku można kąpać się w morzu?
Tak, wiele osób nadal się kąpie. W październiku średnia maksymalna temperatura powietrza wynosi 25,0°C, a morze często pozostaje nagrzane po lecie. Trzeba jednak liczyć się z większą zmiennością pogody, wiatrem i opadami.
Który miesiąc jest najgorętszy na Malcie?
Według norm z lat 1991–2020 najcieplejszy jest sierpień – średnia dobowa to 27,5°C, a średnie maksimum w dzień wynosi 32,0°C. Lipiec jest bardzo podobny i bywa nieco bardziej suchy.
Czy zimą na Malcie można chodzić w krótkim rękawie?
W słoneczny, osłonięty od wiatru dzień bywa to możliwe, ale nie warto pakować wyłącznie letnich rzeczy. Zimą temperatury wieczorem spadają, a okresowe deszcze i wiatr potrafią szybko zmienić odczucia.
W skrócie: jeśli szukasz wysokich temperatur i ciepłej wody, celuj w okres od czerwca do września. Jeśli zależy Ci na zwiedzaniu w przyjemnym cieple, rozważ kwiecień, maj albo październik. Przed samym wyjazdem zawsze sprawdź aktualną prognozę, bo wieloletnie średnie nie opisują konkretnego dnia.

Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!